Straight screw connection SW 19
Product information "Straight screw connection SW 19"
Straight screw connection without
cutting ring and Ü-nut.
(XGE 08-PLR 1/4)#
cutting ring and Ü-nut.
(XGE 08-PLR 1/4)#
| Container: | 1 Piece |
|---|---|
| DIN standard: | DIN 3852 |
| ISO standard: | ISO 1179 |
| Internal/external thread: | AG |
| Key-width: | SW 19 |
| Length (L1) mm: | 25 |
| Length (L2) mm: | 10 |
| Length (l) mm: | 12 |
| Nominal size: | NW 08 |
| Original: | No |
| Outer diameter (D) mm: | 18 |
| Pipe OD mm: | 8 |
| Print area: | 315 PN |
| Thread (AG) inch: | 1/4" |
| Thread type: | zöllig, Whitworth-Rohrgewinde zylindrisch |
| by manufacturer: | VOSS |
| execution: | without cutting ring and without union nut |
| series: | GE-PLR |
| shape: | gerade, Form B |
| standard: | DIN 3852 / ISO 1179 |
| Order code / article | XGE-08-PLR-1/4 40050088 |
| Short name | Straight screw connection SW 19 |
| Can be shipped with | Parcel service -90 kg (individual weight -30 kg) / -1.2x0,6x0,6 m |
| Dangerous goods | |
| Drawing number versions | - |
| GPSR-Info | find it here |
| Group | VH |
| ID No. | (XGE 08-PLR 1/4, XGE 8-PLR 1/4) |
| Key-width | SW 19 |
| Key-width 3 | SW 17 |
| Procurement period days | 6 |
Product number:
40050088
Availability:
Product information "Straight screw connection SW 19"
Straight screw connection without
cutting ring and Ü-nut.
(XGE 08-PLR 1/4)#
cutting ring and Ü-nut.
(XGE 08-PLR 1/4)#
| Container: | 1 Piece |
|---|---|
| DIN standard: | DIN 3852 |
| ISO standard: | ISO 1179 |
| Internal/external thread: | AG |
| Key-width: | SW 19 |
| Length (L1) mm: | 25 |
| Length (L2) mm: | 10 |
| Length (l) mm: | 12 |
| Nominal size: | NW 08 |
| Original: | No |
| Outer diameter (D) mm: | 18 |
| Pipe OD mm: | 8 |
| Print area: | 315 PN |
| Thread (AG) inch: | 1/4" |
| Thread type: | zöllig, Whitworth-Rohrgewinde zylindrisch |
| by manufacturer: | VOSS |
| execution: | without cutting ring and without union nut |
| series: | GE-PLR |
| shape: | gerade, Form B |
| standard: | DIN 3852 / ISO 1179 |
| Order code / article | XGE-08-PLR-1/4 40050088 |
| Short name | Straight screw connection SW 19 |
| Can be shipped with | Parcel service -90 kg (individual weight -30 kg) / -1.2x0,6x0,6 m |
| Dangerous goods | |
| Drawing number versions | - |
| GPSR-Info | find it here |
| Group | VH |
| ID No. | (XGE 08-PLR 1/4, XGE 8-PLR 1/4) |
| Key-width | SW 19 |
| Key-width 3 | SW 17 |
| Procurement period days | 6 |